Kniha návštev

Dátum: 07.06.2018

Vložil: AlbertVed

Titulok: How To Prevent Prostate Problems And Diseases?

The prostate gland is a vital a part of a male's reproductive system. It secretes fluids that help the transportation and activation of sperm. The prostate is found just before the rectum, below the bladder and surrounding the urethra. When there is prostate problem, it is usually really really irritating and inconvenient for your patient as his urinary product is directly affected.

The common prostate health conditions are prostate infection, enlarged prostate and prostate type of cancer.Prostate infection, also known as prostatitis, is among the most common prostate-related condition in men younger than 55 years. Infections in the prostate are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis could be the least common of kinds of prostate infection. It is caused by bacteria based in the large intestines or urinary tract. Patients may feel fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by making use of antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to alleviate the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is often a condition associated with a particular defect within the gland and the persistence presence of bacteria in the urinary tract. It can be a result of trauma to the urinary tract or by infections via the rest with the body. A patient may experience testicular pain, spine pains and urination problems. Although it is uncommon, it can be treated by removal with the prostate defect as well as the employment antibiotics and NSAIDs to treat the redness.

Non-bacterial prostatitis is the reason for approximately 90% coming from all prostatitis cases; however, researchers have not to determine what causes these conditions. Some researchers think that chronic non-bacterial prostatitis occur due to unknown infectious agents while other believe intensive exercise and high lifting can cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, an appropriate diet is important. These are some from the actions you can take to keep your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is necessary for general health and it will also maintain the urinary track clean.

2. Some studies suggest that a couple of ejaculations per week will prevent cancer of prostate.

3. Eat steak sparingly. It has been shown that consuming more than four meals of beef a week will heighten the risk of prostate diseases and cancer.

4. Maintain an appropriate diet with cereals, vegetable and fruits to be sure sufficient intake of nutrients necessary for prostate health.

The most critical measure to adopt to ensure a normal prostate would be to opt for regular prostate health screening. If you are forty years of age and above, you need to choose prostate examination at least per year.

Odpovedať

—————

Dátum: 30.05.2018

Vložil: AlbertBek

Titulok: How To Prevent Prostate Problems And Diseases?

The prostate gland is central to the part of a male's reproductive :. It secretes fluids that assist the transportation and activation of sperm. The prostate gland is located just as you're watching rectum, below the bladder and surrounding the urethra. When there is prostate problem, it will always be very uncomfortable and inconvenient for your patient as his urinary strategy is directly affected.

The common prostate health issues are prostate infection, enlarged prostate and prostate type of cancer.Prostate infection, also known as prostatitis, is easily the most common prostate-related problem in men younger than 55 years old. Infections of the prostate are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis may be the least common of all types of prostate infection. It is caused by bacteria found in the large intestines or urinary tract. Patients may go through fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by making use of antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to relieve the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is a condition of the particular defect within the gland and the persistence presence of bacteria inside the urinary tract. It can be brought on by trauma for the urinary tract or by infections originating from other areas with the body. A patient may feel testicular pain, spine pains and urination problems. Although it is uncommon, it is usually treated by removal in the prostate defect accompanied by the employment antibiotics and NSAIDs to deal with the soreness.

Non-bacterial prostatitis is the reason approximately 90% of prostatitis cases; however, researchers have not to establish what causes these conditions. Some researchers think that chronic non-bacterial prostatitis occur as a result of unknown infectious agents while other believe intensive exercise and high lifting might cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, a suitable meals are important. These are some in the actions you can take and also hardwearing . prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is critical for our health and wellbeing and it'll also maintain your urinary track clean.

2. Some studies suggest that several ejaculations each week will assist you to prevent prostate type of cancer.

3. Eat beef without excess. It has been shown that consuming more than four meals of beef weekly will increase the risk of prostate diseases and cancer.

4. Maintain an effective diet with cereals, vegetable and fruits to make sure sufficient intake of nutrients required for prostate health.

The most important measure to look at to ensure a proper prostate is to choose regular prostate health screening. If you are forty years and above, you need to select prostate examination at least once a year.

Odpovedať

—————

Dátum: 22.10.2017

Vložil: Michal

Titulok: Vilet

Chcel bi som ist do Mikulaša na motokári☺☺☺

Odpovedať

—————

Dátum: 07.10.2016

Vložil: gombík

Titulok: plaváreň

Hurááá -milé gombičky
člupnite do vodičky.
Naučite sa tu plávať
ručičkami sem-tam mávať.

Odpovedať

—————

Dátum: 07.10.2016

Vložil: p.uč.Gabika

Titulok: Re:plaváreň

Naučíme :) ďakujeme za peknú básničku :)

Odpovedať

—————

Dátum: 20.11.2015

Vložil: Zuzana Gočalová

Titulok: zhrnutie rodičovskej rady 2

Milí rodičia! Ďalší bod stretnutia bol VIANOČNÉ TRHY! Konať sa budú 10.12. v kultúrnom dome už od ranných hodín budú deti vo svojich "stánkoch" predávať výrobky, ktoré vyrobili alebo ktoré im pomohli vyrobiť rodičia, výťažok pôjde pre triedy, každá trieda koľko si zarobí,triedny učitelia rozhodnú na čo tie peniažky pre triedu použijú. Dôležitá vec!!!!!!!!!!!! Rodičia, ktorí by ste chceli prísť pomôcť vyrobiť pre deti nejaké výrobky na vianočné trhy(môžete zobrať so sebou aj deti) je možnosť v pondelok medzi 17:00-17:30 na Ústí v dome samosprávy (malý ustiansky kulturák). Materiálu je tam habadej je potrebné doniesť iba seba poprípade aj deti a chuť pracovať. Viem, že je to pracovný deň podvečer a nie každému sa dá prísť alebo nemá na čom a pod., ale ak by ste mali naozaj záujem a viacerým by vyhovoval iný deň vieme to zorganizovať aj na iný dátum len aby sme to do tých vianočných trhov stihli. NIČ NIE JE POVINNÉ!!!!!Iba kto chce!Môžete dať vedieť tu na knihu návštev alebo na moje tel.č.:0902321457.
Ďalší a posledný bod je školský ples. Konať sa bude 8.1. o 19:00 v kultúrnom dome.Vstupenky neviem či sú už vytlačené ale viem že je o ne enormný záujem je zarezervovaných už 230 lístkov čo tak trošku presahuje kapacitu, ale podstatné je že do 15.12. kto zaplatí vstupenku je jeho.tak sa poinformujte, kto máte záujem, u Lívii Kaníkovej, kancelária vedľa pani uč. Gabiky. Ak niekto nechcete ísť na ples a chceli by ste prísť pomôcť napr.do kuchyne vydávať stravu a umývať riad budeme radi každá ruka sa zíde. Opäť pripomínam že nič nie je povinné iba kto chce.
Ak máte nejaké otázky píšte na čo budem vedieť odpovedať rada odpoviem. Ďakujem! Zuzana Gočalová

Odpovedať

—————

Dátum: 20.11.2015

Vložil: p.uč.Gabika

Titulok: Re:zhrnutie rodičovskej rady 2

Ďakujeme za pomoc :) Ani Gombičky nelenia a už máme plné 2 krabice krásnych výrobkov na trhy. Budeme veľmi radi ak si nájdete čas a 10.12. nás prídete podporiť na VIANOČNÚ BESIEDKU. Už teraz s láskou pre Vás všetkých pripravujeme program :)
Touto cestou chcem poďakovať Zuzke za super info. Ja chcem len doplniť, že ak niekto môžete, podporte našu školu aj tombolou na ples. Vopred ďakujeme !

Odpovedať

—————

Dátum: 20.11.2015

Vložil: Zuzana Gočalová

Titulok: Zhrnutie z rodičovskej rady

Milí rodičia 2. A.! Rada by som Vás informovala o tom čo sa preberalo na stretnutí rodičovskej rady.
1. Mikuláš je naplánovaný na 7.12. (pondelok),prvý stupeň bude od rána v kultúrnom dome kde im Mikuláš odovzdá balíčky a nejaký program atd. Ak máte niekto možnosť a chuť vo štvrtok 3.12. prísť pomôcť Mikulášovi pobaliť dobrôtky do balíčkov myslím okolo 16:00 (presný čas ešte uvediem),budeme radi, každá ruka sa zíde. zvyšok dopíšem večer utekám do práce

Odpovedať

—————

Dátum: 25.10.2015

Vložil: Zuzana Gočalová

Titulok: Noc v škole

Milí rodičia prepáčte, že až teraz, ale akosi mi je 24 hodín málo a nič stále nestíham, ale tortu som stihla objednať povedali mi zatiaľ iba približnú sumu tak som to vypočítala a malo by to byť tak približne 1,6-1,7 € na dieťa. Ak by ste súhlasili so sumou po 2 € a ten zvyšok čo im ostane by ostal v triednom fonde resp. by im ostalo ešte na nejaké džúsiky. Ak súhlasíte pošlite prosím po deťoch peniažky nech ich dajú p. uč. Gabike ja si od nej peniažky za tortu prevezmem a zvyšok im ostane ako som písala vyššie. Nič nie je povinné a nikoho do ničoho nesilím je to na Vás či budete súhlasiť. Prípadné otázky alebo návrhy môžete napísať sem do knihy návštev do odpovede. Ďakujem. Ozaj dôležitá vec: rozprávala som sa s predsedníčkov rodičovskej rady, je to zároveň ak mamina jedného štvrtáka a tak sme sa dohodli, že oni už teda tortu dávať piecť nebudú, že na oplátku tento rok dáme upiecť tortu my. Zatiaľ Vám ďakujem ak niečo napíšte. Z

Odpovedať

—————

Dátum: 20.09.2015

Vložil: Mirko

Titulok: branné

Úžasné video zo športového dňa.juj ako vám len bolo super hneď by som s vami išla. Z

Odpovedať

—————

Kontakt

gombičky

1.A
ZŠ P.O.Hviezdoslava
Hviedzsolavova 822/8
Trstená 02801
www.zstrstena.sk